Desczownica i natrysk tradycyjny – czyli nowoczesny zestaw prysznicowy

Deszczownica to element prysznica, który zapewnia delikatną i przyjemną kąpiel dzięki rozproszeniu strumienia wody. Nowoczesne deszczownice są także wyjątkowo efektowne – mogą mieć nawet kilkanaście programów podświetlania wody. Rodzajów deszczownic jest wiele i posiadają one wiele funkcji.

Większość z nas ceni wygodę, oszczędność czasu i wody, dlatego coraz częściej zamiast kąpieli w wannie wybieramy natrysk, czyli kąpiel pod strumieniem bieżącej wody. Jego wielkość, charakter i różnorodność, a w konsekwencji komfort i jakość doznań podczas kąpieli zależą od armatury natryskowej. Nowoczesny zestaw prysznicowy z deszczownicą i tradycyjną słuchawką to rozwiązanie, dzięki któremu codzienny prysznic stanie się prawdziwą przyjemnością.

Klasyczna słuchawka prysznicowa to wciąż najpopularniejszy wariant tej armatury, wygodny zwłaszcza wtedy, gdy z prysznica korzystają także dzieci. Jest przymocowana na końcu giętkiego węża i podczas kąpieli może być umieszczona w uchwycie przytwierdzonym do ściany kabiny prysznicowej lub dającym się przesuwać po drążku prysznicowym i zablokować na wybranym poziomie. Dzięki temu łatwo dostosować wysokość natrysku do wzrostu kąpiącej się osoby.

Nowoczesne słuchawki prysznicowe to precyzyjne mechanizmy umożliwiające wygodne kształtowanie intensywności i rodzaju strumienia wody, wyposażone w ograniczniki minimalizujące jej zużycie (w postaci suwaka bezstopniowo regulującego wielkość strumienia lub przycisku zmieniającego go skokowo) i systemy zabezpieczające przed gromadzeniem się osadów wapnia i innych zanieczyszczeń. Odpowiednie ukształtowanie i napowietrzenie strumienia sprawiają, że ograniczenie ilości wody nie zmniejsza komfortu kąpieli.

W sprzedaży są dostępne deszczownice zintegrowane z baterią mieszaczową lub panelem prysznicowym oraz mające wężyki przyłączeniowe umożliwiające podłączenie ich do osobno wybranej baterii. Do deszczownicy podtynkowej trzeba dokupić baterię podtynkową z przełącznikiem strumienia wody. Najlepiej tego samego producenta, aby mieć pewność, że będą idealnie do siebie pasowały i w rezultacie działały bez zarzutu.

Rozmiar deszczownicy powinno się dopasować do wielkości kabiny natryskowej. Typowe deszczownice mają średnicę albo bok długości 20-30 cm. Wymiary największych dochodzą do 60 cm.

Wygląd deszczownic, które oferują producenci, jest bardzo urozmaicony. Są deszczownice w stylu minimalistycznym, klasycznym, okrągłe, prostokątne, kwadratowe, z kaskadowym wypływem wody. Jeśli zależy nam na uniwersalności, najlepiej wybrać głowicę z możliwością regulacji strumienia. Zmiana parametrów, w tym efektownego oświetlenia, może być realizowana za pomocą panelu sterującego.

W deszczownicach, podobnie jak w większości baterii łazienkowych, są zamontowane perlatory napowietrzające strumień wody i zmniejszające w ten sposób jej zużycie. Oszczędności, a także zabezpieczeniu przed przypadkowym odkręceniem wody służą również dwustopniowe dźwignie uchwytu.