Nowoczesna Łazienka = prysznic bez brodzika

Jeszcze parę lat temu prysznic bez brodzika spotkać można było w łazienkach obiektów sportowych lub szpitalnych. Dzisiaj bezprogowy natrysk cieszy się dużą popularnością wśród miłośników urządzania łazienek w stylu nowoczesnym. Co powoduje, że to rozwiązanie cieszy się takim powodzeniem?

Prysznic bez brodzika to przede wszystkim ogromne możliwości aranżacyjne. Dzięki temu bezprogowemu wejściu można optycznie powiększyć łazienkę, nawet tą niewielką. Takiego rodzaju prysznic może również przybierać różne rozmiary. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bezprogowy natrysk jest na ogół trudniejszy do zamontowania niż tradycyjny brodzik. Przede wszystkim instalacja odprowadzająca wodę musi być starannie zamontowana.

Należy sobie zdać sprawę z tego, że montaż prysznica pozbawionego brodzika nie w każdym przypadku jest możliwy. Rynna odpływowa oraz system rur wymagają umieszczenia pod powierzchnią podłogi, co wymaga obniżenia podłoża o około 12-15 cm względem docelowej płaszczyzny podłogi.

Dlatego warto wcześniej upewnić się o możliwości wykonania odpowiednio głębokiego obniżenia, najlepiej już na etapie budowy stropu czy układania warstw podłogowych na gruncie. Ostatecznie tego rodzaju obniżenie można przygotować także w dwóch poziomach – pod powierzchnią spadkową zagłębienie może wynosić około 6 cm, a w miejscu osadzenia syfonu i rur odpływowych pełną głębokość, czyli 12-15 cm. Wymogi te stają się szczególnie istotne w przypadku łazienek w mieszkaniach lub na wyższych kondygnacjach domów jednorodzinnych (na tzw. podłogach na konstrukcjach stropowych).

Jeśli zdecydujemy się na natrysk z odpływem umieszczonym bezpośrednio w podłodze, musimy zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań – odpływ liniowy lub brodzik podpłytkowy.

Przy wyborze modelu odpływu do montażu w podłodze, należy zwrócić uwagę, na jakość jego wykonania, która powinna zapewniać pełną szczelność rynny odpływowej oraz miejsca połączenia z syfonem, a także antykorozyjność systemu.

To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu, to zawartość oferowanego zestawu. Dobrej jakości odpływy czy brodziki podpłytkowe posiadają w zestawie niezawodne syfony o dużej przepustowości odbioru wody. Umożliwiają one także łatwy dostęp w celu okresowego czyszczenia. Należy unikać odpływów i brodzików mających w zestawie wątpliwej jakości syfon i akcesoria uszczelniające!