Aranżacja łazienki – od czego zacząć?

W przypadku łazienki jak i każdego innego pomieszczenia, które remontujemy bądź urządzamy warto jest wiedzieć od czego trzeba zacząć. Na początek ważny jest plan pomieszczenia i ogólny pomysł, a później trzeba przejść do realizacji.

Przed rozpoczęciem wyposażania łazienki trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach, które sprawią że to pomieszczenie stanie się funkcjonalne. Jeśli planujesz umieścić w łazience wannę to musisz pamiętać o pozostawieniu wokół niej minimum 70 cm swobodnej przestrzeni. To samo tyczy się także umywalki. W przypadku kabiny prysznicowej potrzeba trochę więcej miejsca – 90 cm, aby swobodnie i wygodnie móc korzystać z toalety potrzeba 60 cm swobody.

Podstawowym elementem wyposażenia łazienki jest odpowiednia wentylacja. Dostęp do okna powinien być swobodny, a także trzeba pamiętać o kanałach wyziewnych zakończonych kratką wentylacyjną oraz otworach w drzwiach. Te wszystkie elementy sprawią, że wentylacja w tym pomieszczeniu będzie odpowiednia.

W przypadku łazienki istnieje odwieczne pytanie. Prysznic czy wanna? Otóż rozwiązanie jest proste. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie pozostaje zamontować kabinę, to pozwoli na wygodne korzystanie z łazienki. Prysznic to również dobre rozwiązanie dla tych co cenią sobie czas i wodę.

Osoby, które lubią długie, relaksujące kąpiele powinni wybrać wannę, które może pełnić również funkcję prysznica. Jeśli warunki na to pozwalają, można pokusić się o zastosowanie tych dwóch rozwiązań na raz, czyli zamontować wannę i prysznic.

Przy planowaniu remontu łazienki warto pamiętać o wyżej wymienionych wskazówkach oraz o rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych. Dzięki czemu przestrzeń stanie się bardzo praktyczna.