Jak wybrać odpowiednią kabinę prysznicową? Oto kilka porad.

Wbrew pozorom wybór kabiny prysznicowej dostosowanej do potrzeb wszystkich domowników nie jest w cale taki prosty. Wielu z producentów dodaje wiele urozmaiceń, które mają zwiększyć komfort podczas brania prysznica. Przed dokonaniem zakupu należy się dobrze zastanowić  nad kilkoma kwestiami, którą pomogą w wyborze odpowiedniej kabiny.

Na początek trzeba postawić sobie kilka istotnych pytań. Trzeba dowiedzieć się, gdzie ustawimy kabinę? Jaki ona powinna mieć kształt, by była wygodna? A także sposób otwierania drzwi, czy ma to dla Ciebie znaczenie?

Pierwszy etap to wybór i ustalenie miejsca w którym będzie stała kabina. To najbardziej ma wpływ na to jaki rodzaj kabiny musimy kupić. Najpopularniejszym modelem są kabiny narożnikowe – idealnie sprawdzą się w małych łazienkach, gdyż zajmują mało miejsca. Oprócz takich standardowych kabin istnieją również kabiny przyścienne – ścianę tworzy tutaj tylko jeden z boków, kabiny wnękowe, wolnostojące oraz walk – in.

Wybór rodzaju kabiny to dopiero początek wyborów, jaki będzie trzeba dokonać. By kabina była dla nas w pełni komfortowa oraz jej użytkowanie było wygodne, trzeba dopasować ją do możliwości jakie stwarza nam łazienka. Musimy mieć na uwadze również potrzeby reszty domowników. Inną kabinę wybierzemy dla osób starszych, a inną dla rodzin z małymi dziećmi.

Znając już rodzaj kabiny, musimy wybrać jej kształt. Największe możliwości wyboru daje kabina narożnikowa. Mogą być one owalne, prostokątne, okrągłe, kwadratowe, czy nawet pięciokątne. W przypadku modelów przyściennych można wybierać tylko pomiędzy kształtem – okrągłym bądź półokrągłym. Kabiny wolnostojące są tylko okrągłe.

Przy wyborze materiału mamy już znacznie większe pole do popisu. Ścianki kabiny prysznicowej mogą być wykonane ze szkła, czy akrylu. Rodzajów wykończeń także nie brakuje. Szkło i akryl mogą być przeźroczyste, matowe, z nadrukiem lub barwione.

Inna, również ważna kwestia to sposób otwierania drzwi kabiny. Ma to istotne znaczenie, by późniejsze korzystanie z niej było komfortowe. Na rynku znaleźć można drzwi przesuwne, które po rozsunięciu chowają się za ściankami stałymi kabiny i nie wymagają dodatkowej przestrzeni do otwierania. Kolejna możliwość to drzwi uchylne – otwierane na zewnątrz, do wewnątrz lub w obu kierunkach. Ich główna zaleta to szerokie i wygodne wejście.

Innymi alternatywnymi rozwiązaniami są drzwi obrotowe lub składane.

Wyżej wymienione etapy to jedne z najważniejszych na które należy zwrócić uwagę przed zakupem odpowiedniej kabiny. Taki zakup powinien być dobrze przemyślany, by mógł nam służyć przez długie lata.