Sposoby na zaoszczędzenie zużycia wody w łazience.

Projektując swoją łazienkę swoją uwagę skupiamy na wybieraniu armatury łazienkowej w korzystnej cenie. Ważny jest też dla nas wygląd produktów. Nie jest to zadziwiające – te kwestie zajmują pierwszy plan i dotyczą tego, co jest dla nas widoczne i najbardziej odczuwalne przez naszą zawartość portfela.

Chcesz posiadać łazienkę tanią, ładną, ale też taką która nie zrujnuje twojego portfela? Starasz się dbać o środowisko? Wybierz więc takie artykuły, które pozwolą ograniczyć zużycie wody. Panuje takie powiedzenie, że liczy się wnętrze. Sprawdza się to także w przypadku artykułów łazienkowych. Elementy ekologiczne często są  niewidoczne z zewnątrz lub są całkowicie ukryte.

Dwufunkcyjny system spłukiwania wody.

Taki system sprawia, że z łatwością możemy wykorzystywać go zgodnie z naszymi potrzebami. Stelaże podtynkowe oraz elementy montażowe pod WC także zawierają spłuczki dostosowane do dwuelementowych przycisków. Jeden z nich służy do spłukania całej ilości wody (zazwyczaj to 6 litrów), a drugi przycisk spłukuje tylko połowę. Część z zestawów do WC posiada opcję Star/Stop, którą można samodzielnie kontrolować ilość spłukiwanej wody.

Perlator – co to takiego?

To urządzenie jest najprostszym sposobem na to, by oszczędzić wodę zarówno w łazience jak i kuchni. Nazywany jest on również aeratorem lub “końcówką wodoszczelną”. To rodzaj sitka, które montuje się na końcu wlewki. Jak to działa? Perlator wywołuje zmianę ciśnienia w przepływającej wodzie, co potem powoduje, że zasysane powietrze miesza się z wodą. Taki strumień z dodatkiem powietrza jest dalej tak samo intensywny. Jednak część wody zastąpiona jest powietrzem. Właśnie taki zabieg pozwala zaoszczędzić wodę – nawet do 80 %. Występują dwa rodzaje aeratorów do zakupienia osobno. Pierwszy – do montowania wewnątrz baterii lub do zakładania na końcówkę kranu.

Baterie dla których woda jest cenna.

Najbardziej popularne są baterie dwuuchwytowe, których wygląd nas zadowala. Nie są jednak najlepszym rozwiązaniem pod względem oszczędności wody. Potrafią one zużyć nawet 42 litry wody na minutę. Baterie jednouchwytowe zużywają za to tylko 12l/m. Tak wielka różnica wynika z budowy tych baterii. Jednouchwytowe posiadają mieszacz, który ułatwia regulację strumienia – pozwala to oszczędzić w znaczący sposób zużycie wody.

Oszczędności nie ograniczają się tylko do wyboru baterii jednouchwytowej. Producenci wyposażenia łazienek wciąż poszerzają swoją ofertę w produkty ekonomiczne.

Należą do nich między innymi baterie termostatyczne oraz baterie bezdotykowe.

Warte zaznaczenia jest, że powyższe technologie wodooszczędne występują także w bateriach bidetowych, prysznicowych, czy kuchennych.