Bateria termostatyczna – czy warto ją wybrać?

Wybierając prysznic, czy umywalkę do swojej łazienki warto zainwestować w dobry sprzęt. By kabina prysznicowa oraz umywalka była w pełni wyposażona należy dobrać  do niej odpowiednią baterię. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się bateria termostatyczna. A dlaczego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dalszej części.

Bateria tradycyjna, a bateria termostatyczna.

Bateria termostatyczna różni się od zwykłej baterii tym, że ta pierwsza wyposażona jest w układ utrzymywania stałej temperatury wody. Zachowuje ona stałą temperaturę, a ewentualne zmiany temperatury są praktycznie niezauważalne.

Jak działa taka bateria?

Bateria miesza wodę gorącą z wodą zimną, dzięki temu uzyskujemy wybraną temperaturę. Taką jaką ustawiliśmy na pokrętle do regulacji temperatury. Zakres ustawienia temperatury wody w bateriach termostatycznych mieści się w zakresie od 1 stopnia Celsjusza do 60 stopni Celsjusza. Większość modeli posiada odpowiednie zabezpieczenie przed przypadkowym podwyższeniem temperatury.

Zalety baterii termostatycznej.

Ten rodzaj baterii posiada trzy główne zalety, jakie przemawiają na jej korzyść. Pierwszą z nich jest wygoda. Bateria zachowuje ustawioną wcześniej temperaturę, co pozwala na spokojną i relaksującą kąpiel. Jeśli nastąpi konieczność zatrzymania na jakiś czas strumienia wody, to po ponownym włączeniu termostatu temperatura wody będzie taka sama jak była na początku. Kolejna ważna zaleta to bezpieczeństwo. Bateria termostatyczna zapewnia stałą temperaturę wody przez cały czas trwania kąpieli, co uniemożliwia oparzenie się przy nagłym wzroście temperatury lub też nieprzyjemnym uczuciu podczas gwałtownego spadku temperatury wody. Bateria może również posiadać izolację termiczną, co sprawia że jej obudowa nie zrobi się gorąca.

Trzecia zaleta to aspekt ekonomiczny. Wybierając taki typ baterii możemy oszczędzić zarówno wodę, jak i energię. Chociaż taka bateria nie zalicza sie do najtańszych to oszczędności na rachunkach za wodę szybko zrekompensują jej zakup. Instalując baterię termostatyczną możemy zaoszczędzić nawet do 40 % wody. A z czego ta oszczędność wynika? Czas potrzebny na ustawienie wysokości temperatury wody, która wypływa z wlewki jest znacznie krótszy i to pozwala nam zaoszczędzić. Ustawianie temperatury wody będzie trwało znacznie krócej niż w przypadku baterii mieszaczowych, czy dwuuchwytowych.

Wiele z dostępnych modeli baterii mają przycisk Eco. Sprawia on, że po jego naciśnięciu strumień wody zmniejsza się o połowę. A kiedy naciśniemy go ponownie, to strumień się zwiększy. Funkcja ta pozwoli na jeszcze większe oszczędności w zużyciu wody. Idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie nie potrzebujemy tak dużego strumienia, czyli na przykład do mycia rąk.

Obecnie największą popularność zyskały baterie termostatyczne prysznicowe. Bo to właśnie tam, utrzymanie stałej temperatury wody jest najbardziej pożądane. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów takich baterii. Prócz prysznicowych dostępne są również baterie wannowe z przełącznikiem wanna-natrysk, umywalkowe, bidetowe, czy kuchenne. Na dodatek klienci mogą wybrać baterię na lub podtynkową. Zaletą tych drugich jest bardzo łatwe utrzymanie czystości.

Baterie termostatyczne to idealne rozwiązanie dla domów gdzie przebywają dzieci, czy osoby starsze. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które na dodatek pozwala oszczędzić.